Steve Jobs II.
Sobota, 08 Október 2011 21:26

Môj druhý príbeh je o láske a strate.

Mal som šťastie - skoro som zistil, čo by som chcel ozaj robiť. Woz [Steve Wozniak, pozn.] a ja sme založili Apple v garáži mojich rodičov, keď som mal 20. Tvrdo sme dreli a za 10 rokov narástol Apple len z nás dvoch v jednej garáži na dvojmiliardovú spoločnosť s viac než 4000 zamestnancami.

Rok predtým sme predstavili náš najlepší výtvor - Macintosh - a ja som mal iba tridsať. A potom som dostal padáka. Ako môžete dostať padáka z firmy, ktorú ste založili? Nuž, ako Apple rástol, najali sme niekoho, o kom som si myslel, že je veľmi nadaný na vedenie spoločnosti spolu so mnou a asi prvý rok všetko šlo, ako malo. Potom sa však naše predstavy o budúcnosti začali rozchádzať, až sme sa nakoniec pohádali. Keď sa to stalo, správna rada sa priklonila na jeho stranu.

Takže ma ako 30-ročného vyhodili. A vyhodili ozaj verejne. To, čo bolo stredobodom celého môjho dospelého života, sa vyparilo. Bolo to zničujúce.

Niekoľko mesiacov som ozaj nevedel, čo robiť. Mal som pocit, ako by som zradil predchádzajúcu generáciu podnikateľov - že som pretrhol štafetu. Stretol som sa s Davidom Packardom [spoluzakladateľ Hewlett-Packard, pozn.] a Bobom Noyceom [spoluzakladateľ Intel, pozn.] a snažil sa ospravedlniť za to, že som to tak strašne zbabral. Zlyhal som na celej čiare a rozmýšľal som, že odídem z Valley [Silicon Valley, pozn.].

Ale niečo sa vo mne začalo pomaly vyjasňovať - stále som miloval to, čo som robil. Vývoj udalostí v Apple na tom pranič nezmenil. Bol som odmietnutý, no stále som bol zamilovaný. A tak som sa rozhodol začať znovu.

Vtedy som to nechápal, ale ukázalo sa, že vyhadzov z Apple bolo to najlepšie, čo sa mi kedy mohlo stať. Ťarchu úspechu vystriedala ľahkosť toho byť opäť začiatočníkom, ktorý si je vo všetkom neistý. Umožnilo mi to vstúpiť do jedného z najkreatívnejších období môjho života.

Počas nasledujúcich piatich rokov som založil spoločnosti s názvom NeXT, ďalšiu spoločnosť s názvom Pixar a zaľúbil som sa do úžasnej ženy, ktorá sa stala mojou manželkou. Pixar sa rozbehol a vytvoril Toy Story, prvý celovečerný počítačovo animovaný film na svete, a teraz je z neho celosvetovo najúspešnejšie animačné štúdio. Pozoruhodnou zhodou okolností, Apple kúpil NeXT, ja som sa vrátil do Apple a technológia, ktorú sme vyvinuli v NeXT je teraz základom renesancie Applu. A spolu s Laurene máme nádhernú rodinu.

Som si istý, že nič z toho by sa nestalo, keby ma nevyhodili z Apple. Ten liek chutil hrozne, ale myslím, že pacient ho potreboval. Niekedy vás život trafí tehlou do hlavy.

Nestraťte vieru. Som presvedčený, že jediná vec, ktorá ma prinútila pokračovať bolo to, že som miloval to, čo som robil. Musíte nájsť to, čo milujete. A platí to tak na vašu prácu, ako aj na vašich partnerov. Vaša práca vyplní veľkú časť vášho života, a jediný spôsob, ako byť skutočne spokojní, je robiť to, čo považujete za skvelú prácu. A jediný spôsob ako robiť skvelú prácu, je milovať to, čo robíte.

Ak ste to ešte nenašli, hľadajte ďalej. Neuspokojte sa. Tak ako pri všetkých srdcových záležitostiach, okamžite spoznáte, keď to je ono. A ako v každom dobrom vzťahu, bude to len lepšie a lepšie ako roky budú ubiehať. Preto hľadajte ďalej, kým to nenájdete. Neuspokojte sa.


Čítajte viac: http://www.sme.sk/c/6088774/jobsova-prednaska-na-stanforde-o-zivote-laske-a-smrti.html#ixzz1aECEtiDU
 

Včera 22.06.2024 : Paulína
Dnes 23.06.2024 : Sidónia
Zajtra 24.06.2024 : Ján
Pozajtra 25.06.2024 : Tadeáš

Z kraja POD DUKOLU