... kde je pointa?
Nedeľa, 05 Jún 2011 06:32

V dávnych časoch. To keď som bol ešte malý a traktory boli skôr raritou než bežným strojom poľnohospodárov. Tak teda v dávnych časoch, ale aj v starých filmoch, videl som ako pluh, či brány ťahajú na poli kravy. Ani nie kone ani voly, ale kravy.

Také kravky sa chovali hlavne pre mlieko. (Z neho sme mali maslo, tvaroh, kyslé mlieko, ... . Všetko také ozajstné. Dnes tomu hovoríme domáce.) No keď sa inak nedalo, dostali na krk jarmo  a takto "vystrojené" ťahali voz, pluh, brány, ... . Pomaly, zdanlivo lenivo, ale svoju prácu vykonali aj keď bolo vidieť, že ich to "nebaví". Na druhý deň sme mali menej mlieka, z menej mlieka menej masla, tvarohu, ... . Raz darmo, kravky nie sú "robené" na ťahanie. Tá "pridaná hodnota" si svoje vždy vypýtala naspäť, ale čo už! Nie každý mal kone, traktory. Mnohí boli radi aj tým kravkám. 

Dnes už kravy neorú. Ani kone nevidieť. Už sú to len traktory a nie hocijaké! To je výkon! Pomaly ich na poli ani nevidieť - také sú rýchle.

Zdanlivo paradox: Menej ľudí na poliach. Menej driny pri "kravkách", ale zato viacej mlieka. A to kravy doma už dávno nemáme! Paradajky v zime? Žiaden problém.   Ľadový šalát, paprika, mrkva, zemiaky, ... . Všetko jedno.

Čím to je? No... ,  tak ... . Ja si mysliiiiiim, že ... . Že ... . že asi je to preto, že tá "krava mlieko dáva". Žiadne lopotenie  na poli. Asi je to tým, že šikovné sú traktory a ešte šikovnejší ľudia, že od traktora mlieko nedoja.

Že aké hlúpostí táram? Že to by nikoho nenapadlo? Že tu hrám len divadlo? Ale nie? Veď sa pozrite navôkol. Sústružník muruje! Predavačka šije! Matematik sa učí básničky, len aby dostal jedničky! A aby bol samý jednotkár, na telesnej beží ako o dušu. A ten, čo pekne píše, ten integráli "kreslí", však sa mu to možno raz v živote zíde ...

P.S.: A známe je aj to, že ten kto nič nevie, ten riadi.

Dodatok k P.S.: Aby sme to mlieko nevylievali. :)

 

Včera 22.06.2024 : Paulína
Dnes 23.06.2024 : Sidónia
Zajtra 24.06.2024 : Ján
Pozajtra 25.06.2024 : Tadeáš

Z kraja POD DUKOLU